השכרת ציוד » בחירת סוללה למחשב נייד

בחירת סוללה למחשב נייד

כיום ברוב המקרים, סוללה חלופית למחשב נייד אינה נופלת מאיכות הסוללה המקורית. ומהו ההבדל בין “חלופי“ לבין המקור? בשני המקרים מדובר בתאי ליתיום פולימריים זהים במהותם, אלא שמקורם ביצרן אחר. קניית סוללה חלופית יכולה להיות פתרון טוב וזול. אתה רק צריך לדעת איפה לקנות. אז אם אתה רוצה למנוע מהמחשב שלך לשבות לפתע, מעבר לעדכוני אנטי וירוס ותחזוקה בסיסית של מערכת ההפעלה, הקבצים והתוכנות – כדאי לשים לב גם למצב הסוללה, במיוחד אם המחשב כבר בין 3 שנים ומעלה. כמו כן, חשוב להשתמש בשנאי (ספק הכוח) איכותי ואמין. אם זה לא המקרה, זה עלול להשפיע לרעה על בריאות הסוללה וגם על בריאות המחשב במידה ואספקת החשמל אינה יציבה.

מהו ההבדל בין סוללה חדשה לסוללה חלופית?

כשמדובר בסוללות למחשבים ניידים, אנחנו לא מבדילים ביניהן רק לפי היותה של הסוללה מקורית או חלופית. גם סוללות חלופיות עשויות לתת תמורה מלאה לכסף שלכם, כך שהיות הסוללה מקורית או חלופית זהו רק פרמטר אחד מבין פרמטרים רבים שיש לבחון בעת רכישה סוללה חדשה למחשב.

כך או כך, מומלץ לרכוש סוללות מסוג ליתיום-יון (סוללות ‏Li-ion) שכן אלו סוללות באיכות גבוהה יותר מסוללות אחרות. בנוסף, אנחנו לא ממליצים לרכוש סוללה משומשת, שכן אין לדעת את מצבה האמיתי (או אם תרצו: "כמה זמן עוד נשאר לה").

איך בוחרים סוללה למחשב נייד?

אם אתם עומדים לקראת רכישה של סוללה למחשב נייד, דעו כי ישנה עדיפות מסוימת לסוללה המקורית של המחשב הנייד, במקום חלופית למרות שכמו שכבר הסברנו ההבדל הוא מאוד קטן ברוב המקרים אם בכלל תחושו בו.

בעבר סוללות מחשב נייד מקוריות נודעו ככאלו המחזיקות הרבה יותר זמן. כיום זה פחות המקרה אבל אם אתם רוצים להיות בטוחים ב 100% לגבי ביצועי ואמינות הסוללה – לכו על סוללה מקורית.

בחירת סוללה חלופית למחשב נייד

לרוב, מפרט הסוללה החלופית די דומה לסוללה מקורית. יצרני מחשבים לא מייצרים סוללות בעצמם ואין להם מפעל סוללות. תחת פיקוח שלהם, הסוללות מיוצרות במפעלים שונים ברחבי העולם – לרוב בסין, או מדינות אחרות במזרח הרחוק.

חוששים לחבר סוללה חדשה למחשב? ובכן, הסירו דאגה מליבכם, שכן לכל מחשב קיימת הגנת טעינה, כך שאם תכניסו אליו סוללה לא נכונה, הוא לא ייטען ותקבלו אזהרה שהסוללה שלכם לא עובדת, ובמצב עניינים זה כמובן שהסוללה גם לא תיטען.

חשוב לפקוח עין על מצב הסוללה של המחשב הנייד מכיוון שזוהי פעולה שתבטיח שהמחשב שלך פועל בצורה חלקה. באופן דומה, כאשר איכות הסוללה שלך ירודה, זה יפחית את הביצועים של המחשב הנייד שלך או יגרום להפחתת קיבולת העבודה של המחשב ללא חיבור לחשמל, וכתוצאה מכך אתה עלול לחוות ירידה בפרודוקטיביות.

סוג הסוללה הנפוץ ביותר למחשב נייד הוא סוללת ליתיום. מחשבים ניידים משתמשים לרוב בסוללות ליתיום יון, ניקל מתכת אלקליין או ניקל קדמיום לצורך פעולתם.

הסוללות מגיעות באריזת פלסטיק שאומרת לך לאיזה סוג סוללה הן משתייכות, כך שיש לך דרך להבדיל ביניהם ולוודא שאתה מקבל את מה שהזמנת.

אם סוללה מקורית למחשב נייד יקרה מדי עבורך, אתה יכול לעבור ללא חשש לסוללה חלופית. סוללות למחשב נייד מהסוג החלופי הן זולות יותר והאיכות שלהן ברוב הפעמים אינה נמוכה יותר.

איכות וסוג הסוללה הם מהדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון בעת רכישת מחשב נייד חדש. כדי למצוא את ההתאמה הנכונה, כדאי לבדוק באיזו עוצמה היא מדורגת – אם יש כמות גבוהה יותר של וואט לשעה, הסוללה הזו בדרך כלל תחזיק מעמד זמן רב יותר. הסיבה לכך היא שהקיבולת של סוללה קובעת את מרווחי הזמן בין טעינה לטעינה.

בהרבה מחשבים ניידים יש תוכנה מותקנת מראש המנטרת את מצב הסוללה ומתריעה כאשר יש להחליף אותה.

קיימות תוכנות מחשב שיוכלו לסייע לכם לבחון את מצב הסוללה. אתה יכול להוריד תוכנה מסוג זה מהאינטרנט ולהתקין אותה בעצמך כדי לקבל מידע מקיף אודות מצב הסוללה. דוגמא לתוכנה כזאת היא  Battery bar pro.

שימור חיי הסוללה

לא משנה איזה סוג סוללה יש לכם, צריך לטפל בה נכון ולשם כך המשיכו לקרוא:

  • כשהסוללה מחוברת לחשמל ומתחממת, היא תאבד מכוחה: כאשר סוללה באה במגע עם חום, היא יכולה להפחית את חייה בהרבה. חשוב לדעת זאת כאשר עוסקים בסוללות ליתיום. מומלץ לקרר את המחשב הנייד בעזרת מאווררים חיצוניים.
  • כאשר אנו קונים סוללות ליתיום, הן בדרך כלל מגיעות חצי טעונות.
  • מומלץ לטעון במלואה סוללה חדשה לפני שאתה מתחיל להשתמש במחשב בפעם הראשונה.
  • אם המחשב או מערכת ההפעלה מקפיצים הודעה לגבי היחלשות הסוללה במחשב, זהו דבר שצריך לקחת אותו ברצינות. עבור רוב האנשים, תופיע הודעה על מסך המחשב הנייד שאומרת שהם צריכים לטעון את הסוללה.
  • כדאי לפחות מדי פעם להפעיל את המחשב הנייד ללא השימוש בספק כוח. אתה יכול למקסם את חיי הסוללה על ידי כך שתאפשר לה להתרוקן לחלוטין לפני טעינתה. וכשטוענים את הסוללה מומלץ לטעון עד הסוף.
  • כברירת מחדל חבר את הסוללה למטען כאשר היא אינה בשימוש.

גדלים שונים של סוללות

יש הרבה סוגים שונים של סוללות ולפעמים אולי לא תבינו למה יש מחירים גבוהים יותר לסוללה מסוימת לעומת סוללה אחרת. התשובה היא שהמחיר תלוי בעיקר בכמה תאים יש לסוללה.

נפחים שונים לדוגמא:

סוללה עם 9 תאים – בין 5 – 6  שעות זמן עבודה

סוללה עם 6 תאים – בין 3 – 4 שעות זמן עבודה

סוללה עם 4 תאים – עד 2 שעות זמן עבודה​​​​​​​

טיפים לרכישת סוללה למחשב באינטרנט:

הכן מידע חיוני על המחשב שלך: שם החברה, שם הדגם, ומספר סידורי (מק”ט) של היצרן. כדי למצוא את התוצאות עבור דגם המחשב או מספר הסוללה, הזינו אותו בשדה החיפוש באתר ברגע שתגיעו אליו.

אם אתה מבצע חיפוש של סוללה מתוך מגוון גדול, כדאי קודם להחליט אם ברצונך לרכוש סוללה מקורית או חלופית ולסנן את המוצרים לפי מאפיין זה.

לדוגמה, אם ברצונך למצוא סוללה מקורית, ודא שאתה בקטגוריה הנכונה או שביצעת סינון כך שיוצגו רק סוללות מקוריות.